Dotaz 2334

Dotaz, 22. 11. 2017

Dobrý den, Měla bych na Vás dotaz. Je mi 42let a mám poúrazový zelený zákal na levém oku. Dvacet let kapu různé kapky, několik let stačily jedny, ale posledních pět let musím kapat dvoje. 2x denně Cosopt a na noc ještě Xalatan. Mám těžkou krátkozrakost OP -11 a OL -15. Refrakční operace mi nebyla doporučena. Bohužel letos se mi ještě přidal šedý zákal. Takže na operaci jít musím. Mám navrhované řešení: operace bude Femtosekundovým laserem LenSx firmy ALCON a budu mít premiové asferické nitrooční čočky Acrysoft IQ ( v doporučení slabá myopizace -2D ). O hodně věcech jsem byla poučena a něco vyčetla na internetu, ale stejně mi není jasné, jak to celé funguje. V současné době nosím hodně silné dioptrické brýle celý den a sundám je až na spaní. Ale čtu v nich, řídím prostě dělám vše. A po operaci na kterou se těším, protože jestli mít -15 nebo -2 je obrovský rozdíl, ale nevím jak to budu mít např. se čtením. To si budu muset brýle s -2D sundávat? Právě nevím proč zrovna dioptrie -2 proč ne třeba -1 nebo 0. Jak by to bylo potom s viděním na blízko a střední vzdálenost. Bojím se, že budu neustále někde hledat brýle na televizi a na řízení. V práci potřebuji vidět jak na dálku, tak na čtení. Bylo by potom řešení multifokální skla do brýlí na dálku -2D a na blízko 0 ? Nevím na koho jiného bych se mohla v této souvislosti obrátit. Na Vaše webové stránky občas zavítám, proto se na Vás obracím s mým dotazem. Za Vaši případnou odpověď předem velice děkuji

website.web.zz.text.consultation_responder_name, 22. 11. 2017

Komplikovaný individuální dotaz - odpověď z tohoto důvodu sotva všeobecně zaujme čtenáře poradny. V zásadě je potřeba si ujasnit, že pokud jdete někam na operaci, tak součástí předoperačních procedur je informovaný souhlas se zákrokem, který zahrnuje vysvětlení všech možností, rizik a poté ten Váš souhlas. Podpisem vstupujete do prostoru obchodních smluvních vztahů mezi poskytovatelem a objednávajícím, kde při poskytnutí služeb nehrazených ze "zdravotního pojištění", lze očekávat i nějaké platby. Veškeré dotazy tedy je třeba směrovat na konkrétní oční kliniku, která bude zákrok provádět, neboť i odpověď na ně je součástí tohoto vztahu. Vždyť i případná reklamace bude přeci řešena touto cestou.
Dotaz má však ještě druhou rovinu - poúrazový glaukom bývá zpravidla kontraindikací tzv. refrakčního zákroku, tedy ošetření laserem u krátkozrakosti. Při uváděné trojkombinaci léčby stojí však za úvahu operativní zákrok, který by tento problém řešil.

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.title

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.perex