Dotaz 2234

Dotaz, 29. 11. 2016

Dobrý den, měla bych pár dotazů. Je mi 24 let a byla jsem kvůli naměřenému tlaku poslaná na OCT vyšetření, které jsem donesla svému očnímu lékaři a dle jeho sdělení jsem měla hodnoty hraniční a prozatím si nemusím kapat. Po 3 měsících mi bylo naměřeno 32 torr na jednom oku a byli mi předepsané kapky na obě oči. Léčím se tedy na zelený zákal? Protože oba doktoři mi tvrdí pokaždé jiné informace první, že se tomu už zákal říká, když mám vysoký nitrooční tlak a druhý se k tomu nijak nevyjádřil. Mám tento stav hlásit i ostatním lékařům např. zubař, gynekolog? Dále se chci zeptat zda můžu chodit na solarium? Zvyšují léky typu: ibalgin, panadol extra nitrooční tlak? Předem děkuji za zodpovězení dotazů.

website.web.zz.text.consultation_responder_name, 29. 11. 2016

Pokud aplikujete oční kapky na snížení nitroočního tlaku při naměřených vysokých hodnotách a v souladu se změnami zjištěnými na OCT, případně při vyšetření zorného pole (perimetrii), je zřejmé, že diagnóza byla stanovena. U zdravých se oční kapky k léčbě glaukomu nenasazují. Při stanovení diagnózy je nutné také posoudit nález na zrakovém nervu oftalmoskopicky, a co je obzvláště důležité je porovnávání všech výsledů v časové řadě.
Při onemocnění chronickým prostým glaukomem s otevřeným úhlem není obava ze zhoršení při běžné frekvenci aplikace zmiňovaných přípravků.

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.title

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.perex