Dotaz 1934

Dotaz, 9. 4. 2014

Dobry den, nahodny vysetrenim mi namerali ocny tlak 38 a 35, nebolieva ma hlava, ani s ocami nemam problem. dali mi kvapky asi 3 druhy a vsetky mi robia zle, som silny alergik. Moje otazky su
1. Moze sa clovek narodit s poskodenim zrak. nervu, nie je lepsie OCT vysetrenia porovnavat od prveho, lebo to prve moze prave poukazat na zmenu s ktorou sa clovek narodil
2. Vplyvaju V Leiden mutacie na ocny tlak
3. LST metoda ma aku ucinnost? Je bolestiva?
4. Musi vzdy vysoky ocny tlak vyvolat glaukom?
dakujem velmi pekne za odpovede, pekny den

website.web.zz.text.consultation_responder_name, 9. 4. 2014

Ad1/ Pokud jde o nálezy na OCT, HRT a GDx - je důležité porovnávat aktuální výsledek s původním, tedy výchozím stavem při prvním vyšetření. To je zásadní ukazatel zjištění případné progrese choroby, zpětná vazba úspěšnosti léčby. Sledování v čase je cennější, než prvotní výsledek sám o sobě.
ad 2/ není k dispozici dostatek reprodukovatelných informací
ad 3/ Pokud zkratka LST znamená selektivní laserovou trabekuloplastiku (SLT), je velmi vhodná u některých typů glaukomu, zvláště v těch případech, kdy lze zvýšit snadnost odtoku nitrooční tekutiny a tím dosáhnout snížení nitroočního tlaku. Zásah se může v případě potřeby bez rizika pro pacienta opakovat, pokud vzniká znovu aktuální potřeba zvýšit odtok nitrooční tekutiny. Provádí se v anestézii očními kapkami, zákrok nebolí.
ad 4/ Vysoký nitrooční tlak ještě neznamená glaukom. Pokud nejsou zároveň změny v zorném poli, na výsledku vyšetření zobrazovací tecnikou, na vzhledu terče zrakového nervu, případně ještě v odtokových cestách, hovoříme o tzv. oční hypertenzi.

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.title

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.perex