Dotaz 1873

Dotaz, 24. 10. 2013

Dobrý den.

Mám 2 dotazy. Mám steroidní glaukom (ale Flarex nemohu vysadit z důvodu opakovaných herpetických atak). Poslední dobou se tlak nedaří snížit, byť používám 4kombinaci.

Kapu: Flarex + Azopt, Luxfen, Fotil

1) Hraje roli, v jakém pořadí kapky kapu? Vždy nechávám rozestup cca 30 min. + zachovávám cca 12 hodin rozestup (kapu večer a dopoledne)

2) Když si kápnu FOTIL, 3h pak na oko téměř vůbec nevidím. Když si ho ale kápnu hned po probuzení (7h) a ještě jdu ve spánku pokračovat, po vstaní je oko rozostřené daleko méně. Znamená to, že je jeho účinek menší i na tlak?

Nevím proto, zda-li je lepší FOTIL kápnout až před spaním (23h) - a 3h nevidění zaspat - anebo naopak brzo ráno (a pak to také zaspat). Ať tak či onak, druhé kápnutí po 12ti hodinách vyjde buď na 11h dopoledne či 19h večer, takže ty 3h "nevidění" stejně 1x denně pocítím. Je v tomto systému jedna varianta z hlediska vlivu na tlak lepší než druhá? Tzn.: 23h + 11, či 7h + 19h.

Omlouvám se za hodně otázek, ale chtěl bych mít jistotu, že někde nedělám chybu. Děkuji.

website.web.zz.text.consultation_responder_name, 24. 10. 2013

Steroidní glaukom je důvodem k přerušení léčby kortikoidy, pokud není opravdu nutná. Flarex není žádnou zárukou, že herpetická ataka nenastane. U herpetických atak jsou indikována antivirotika. Subjektivní i objektivní potíže se mohou zhoršit po Azoptu a Luxfenu. Fotil jako miotikum samozřejmě ovlivní kvalitu vidění, zvláště brzy po aplikaci, tomu se vyhnout nelze. Otázka však je, zdali je v tomto případě vůbec indikován.Tedy - vysadit lék působící steroidní glaukom, pokračovat jen monoterapií, nejlépe betablokátory. Po odeznění steroidního glaukomu možná nebude žádná léčba nutná. Pokračovat ve stávající 4 kombinaci je neudržitelné.

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.title

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.perex