Dotaz 1605

Dotaz, 31. 5. 2012

Dobrý den.
Mám takový problém. Kapu kapky GANFORT. Mám glaukom od narození. Bohužel to trojbalení má vystačit na 3 měsíce a to mě rozhodně nevystačí. Paní doktorka mě tvrdí že pojištovna ji neproplatí když mi píše více balení než je dáno. Proto sem zavolal na pojištovnu kde sem se zeptal že mám velkou spotřebu kapek a že bych si nechal napsat na pojištovnu maximum co doktorka může napsat a zbytek že bych si uhradil a zakoupil v lékárně sám bez pojištovny. Zdělili mě že to není problém a že je to běžná praxe. Dokonce mě dali na pojištovně čislo na ministerstvo zdravotnictvi na farmacii a tam mi řekli že konkrétně u toho GANFORTU není problém a když mám velkou spotřebu kapek a když se paní doktorka obává když mi bude psát více balení aby ji to pojištovna proplatila že to není nijak onezeno a když budu chtít že si sám mohu v lékárně koupit bez pojišrovny balení toho ganfortu kolik budu chtět. Bohučel v líkarně mi to taky potvrdily že není problém ale že přesto potřebuju recept kde je napsáno hradá pacient. To nechápu naco je to potčeba když já si to zaplatím a pojištovna to nehradí. Paní doktorka mi řekla že pokud je to na recept není možno abych si to hradil bez pojištovny. Sice mi kapky píše ale furt sou kolem teho řeči že mám velkou spotřebu kapek a tak podobně.
Na té farmacii se mě ten pán ptal kolik je paní doktorce let že neví že pacient si může uhradit kapky sám bez pojištovny a tak trochu mi naznačil abych se poohlédl po jiním doktorovi který toto neřeší a narovinu řekne mohu Vým napsat za rok tolik a tolik balení kapek a co spotřebujete navíc si budete muset uhradit sám
Bydlím v Brně a doted sem si nechával posílat recepty ty navíc co si platim sám od doktora ke kterímu sem v mládí chodil ze Zlína. Jenže mi to posílají poštou a už se jimto moc nelíbí že stím asi mají navác práci.
Když zajdu do lékárny a chci si sám koupit GANFORT tak bez receptu to prý nejde. Tak to nechápu co je to za bordel když to tak řeknu. Tak já dám za jednu lahvičku 500kč a ječtš musím lítat a sehnat recept kde je napsané hradí pacient. Prý mi to může napsat i obvodní lékař. Proto se ptám proč je toto potřeba když pojištovna stim nemá nic společného hradám to já z vlastních peněz proč ještě musím zhánět recepty komu ty lékárny ty recepty ukazují když to pojištovna neplatí. Mám glaukom už od narození a rozhodně nechci oslepnout Jemi ted 30 a pokud oslepnu tak at to je co nejpozději.
Asi bych to tu neměl psat ale asi mi zachvíli nic nezbude než se pokusit si ten recept vyrábět sám kde ale bude napsáno hradí pacient tím pádem bych nikoho neokrádal. Jde mi jen oto když zavoláte knějakému lékaři jinému a poprosíte ho jesi by Vám nemohl napsat recept že si kapky uhradíte sám tak řekne ž e to nejde že kněmu nechodíte a kdy řeknete že se léčíte s glaukomem už od narození a že vaše paní doktorka zřejmě o temto neví jinak by mi furt nečíkala že to nejde tak dělat tak vám řeknou že se musíte obědnat a to nejdřív třeba za 2 měsíce a 2 měsíce nemůžu být bez kapek.
Co mám dělat

website.web.zz.text.consultation_responder_name, 31. 5. 2012

Léčbu glaukomu vede odborný oční lékař, kterého pacient pravidelně navštěvuje. Lék je vázán na lékařský předpis a částečně hrazen z prostředků zdravotniho pojištění. Lze předepsat max. tři balení na předpis, tedy cca na 3 měsíce, poté je třeba se dostavit pro další předpis, pokud předchozí není tzv.opakovací. Skutečná spořeba léku musí korelovat s předpokládanou spotřebou, tedy s adekvátním počtem předepsaných balení. Pokud je spotřeba významně nižší, znamená to, že pacient kapky nekape, tedy nedodržuje léčebný režim. Pokud je spotřeba významně vyšší, je třeba hledat vysvětlení. Pokud jde o předepisování léku na úhradu pacientem- legislativa toto za definovaných podmínek umožňuje. Vámi jmenovaný lék bez lékařského předpisu nebude vydán, bez ohledu na způsob úhrady.

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.title

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.perex