Dobrý den.
Je mi 30 let a mám zelený zákal skoro už od narození. Narodil sem se s šedým zýkalem v obouch očích an hned po narození sem šel na operaci. Bohužel asi po 3 týdnech se oběvil zelený zákal v obouch očích. Od mala co si pamatuji na levé oko skoro vůbec nevydím, spíše jen mlhu. Na pravé oko vydím ale taky né dobře. Podstoupil jsem takřka od narození 18 různých operací glaukomu zniž poslední byla asi v 14 letech. Všechny byly provedeny v Batově nemocnici Zlín. Tehdy v té době se podle mě jednalo o jednu z nejlepších operačních center unás. Kde byly lekaři jako Doc. MUDr. Karel Kuběna, Dr Tomáš kuběna, Doc Smečka a dalši. V té době jsem kapal 3 kapky Betoptic, Tinoptol, Carbachol a 2krít deně půl tablety Diluranu a 2 krát týdně Calium to byly tablety. Chodil sem kpanu Kuběnovy a misto toho Carbacholu mi dal myslám Trusopt tehdy to byla prý novinka a stála přý ta jedna lahvička 1 000kč. V součastné době jsem se přestěhoval do Brna kde mi paní doktorka pčedepisuje GANFORT, prý sou to kapky poslední generace a dokáží udržet tlak po celý den a stačí kapat jednou deně. Je pravda že zatím je tlak okolo 14,15, jak kdy.
CHtěl bych znát Váš názor na tyto otázky.
Součastné operace glaukomu jsou ptý obdobou dřívšjších operací a prý dosud se nedá říct že součastné operace sou bezpečné tudiž bez ryzika. Myslím tím oboji jak laserové operace tak chirurgické. Pak bych se chtěl zeptat jaká je v součastnosti nejnovější láčba glaukomu a jeké sou nejnovější operační metody. Vím že mezi poslední v opoerační léčbš je Kanaloplastika. Prý ale je bezpečnéjší než dosud prováděné operace ale zatím není prý s touto metodou dostatek zkušeností. Jaký je Váš názor a jesi je možné podstoupit tuto metodu když v mninulosti byly prováděny dřívější chyrurgické operace.
Zatím su rád že tlak mám dobrý protože v mojem případě mi žádná operace nebyla doporučena kvůli tomu že vydím na jedno oko a kdyby se něco pokazilo tak bych prý but vyděl jeěté hůř nebo v nejhorším případě vůbec. Až prý kdyby se to zhorěilo tak bych to už musel risknout ale zatím operace prý není třeba.
Ještě bych se chtěl zeptat jesi se může zhorěovat glaukom i když je tlak dobrý a jak vlastně se postupně zhoršuje vyditelnost oka. Slyšel sem že jako by se oko od nosu uzavíralo až vlastně se uzavře úplně a člověk nevydí nebo to probíhá jako by že vydíte dobře a jako by slábnul zrak a nakonec vydíte mlhu a pak nic.
Poslední dotaz vím že mi napíšete že je to individuální ale jen odhadem jaké je riziko oslepnutí při léceném a při neléčeném glaukomu. Asi sem se zeptal špatné tedy jesi se dá říct odhadem na kolik procent že pokud kapete kapky tak přesto jesi hrozí oslepnutí.
Jesi se dá říct když človšk stárne je mu 30 let 40, 50,,60,70 jak toto má vliv na glaukom a jeho případnéo zhoršení. Poslední dotaz Berme situaci lidí kteří mají glaukom takřka od narození jesi pokud člověk kape mu zrak vydrží bezpešně až do stáří. Přece nějaká studie musí být kolika lidem zrak vydrží do stáří a kolik lidí i přes veškerou léčbu bohužel oslepne.Opravdu poslední dotaz co by se muselo stát aby byl glaukom vyléčitelný. Chápu že poškozený oční nerv je nevratná záležitost a poškozený zrak už nelze vrátit. Spíš mě zajímá co by se muselo stát aby bylo stoprocentně zamezeno jeho další rozvýjení a člověk už nemusel třeba kapat nic. A jesi kapkami se má glaukom zastavit nebo zpomalit jeho rozvoj.
Omlouvám se za dlouhý komentář ale zajímal by mě Váš názor na ty dotazy.
Děkuji
Souhrnně lze řídi, že primární léčbou u primárních glaukomú s otevřeným úhlem je medikametózní terapie - oční kapky snižující nitrooční tlak zvýšením snadnosti odtoku nebo snížením její tvorby. U glaukomů vrozených je situace poněkud jiná - zpravidla častěji a dříve provádíme chirurgickou léčbu zaměřenou na odtokové cesty pro nitrooční tekutinu. Každá operace má svoje rizika, což souvisí s tím, že porušujeme integritu oka. Toto platí jak pro klasické chirurgické operační postupy, tak pro nové modifikace. Např. u kanaloplastiky dosud chybí validní randomizované klinické studie, uvidíme, co ukáže čas.
Nitrooční tlak není jediné kritérium kompenzace glaukomu - jeho výška může být tzv. statisticky normální, přesto v konkrétním případě již může být nad hodnotou pro pacienta bezpečnou, a vznikají funkčí změny. Ty se projevují postupným omezováním rozsahu zorného pole. Žádná validní procentuální čísla sledující "kolika lidem vydrží zrak až do stáří", jak se dotazujete, k dispozici nejsou. Perspektivou je tzv.neuroprotektivní léčba, která by byla zaměřena na ochranu sítnicové nervopvé buňky. Zde čekáme na výsledky výzkumu aplikované do praxe.