Dotaz 1391

Dotaz, 21. 8. 2011

Dobrý den, pročítal jsem téma sklivcové zákalky, ale většinou z popisu nebyl patrný časový průběh jejich vzniku a jejich souvislost s následnými projevy. Mně osobně se v pátek dne 1.7.2011 doma odpoledne v pravém oku náhle objevila černá hustě klikatá čára (jako nečitelný podpis černou fixou) skoro přes celé zorné pole, která přibližně do 20 minut zmizela. Večer jsem zpozoroval při pohybu hlavou do stran záblesky v pravém koutku oka. Druhý den ráno jsem navíc zpozoroval v zorném poli plovoucí poloprůhledný šedý obláček (cca velikost kovové mince 2,-Kč při pohledu na ní z 10 cm od oka), který se usazuje do periferní osy oka a rozostřuje částečně vidění. Následně v pondělí jsem byl na vyšetření na oční ambulanci: NT 15/16, Obj: bulby klidné, incip. kort. Zákalky čočky, sklivec rozvlákněný, ablace ZCM, sítnice leží, v periferii bez defektu vpravo, bez zn. DR bilat. Dg: PVD oc.dxt., bez léčby.
Dne 6.8.2011 se mně při delší manuální práci v předklonu na opravě podlahy obdobně odpoledne v levém oku náhle objevilo v levé části oka uskupení černých teček a pavučinek a v podstatě současně jsem zaregistroval vždy při pohybu hlavou do stran dvojité záblesky v levém koutku oka. Černé uskupení se po nějaké době opět změnilo na poloprůhledný nepravidelný obláček – pavučinku. Po následném vyšetření byla diagnóza stejná.
Pro úplnost dodávám, že záblesky v pravém oku zůstávají (po měsíci jsou možná subjektivně slabší než v oku levém). Dále mám kompenzovanou hypertenzi tepennou, DM II, dislipidemii, v r.1997 jsem měl po úrazu a v r.2007 opakovanou flebotrombózu dolních končetin - prokázána mutace v genu pro MTHFR 1928C v heterozygotním stavu, která podle závěru zprávy má nevýznamné riziko TEN, v r.2009 chlamydie pneumon léčená antibiotiky. Věk 62 let.
Poprosím Vás, zda můžete odpovědět na následující dotazy:
1) Co může být příčinou výše uvedených náhlých stavů tj.vzniku sklivcových zákalků a současně záblesků v koutech oka. Může to být sklon k TEN případně jiné zdravotní riziko ?
2) Je podle Vašeho názoru předpoklad, že popsané záblesky odezní ?
3) Je možné, že se sklivcové zákalky časem částečně vstřebají případně změní velikost a polohu – myšleno z periferní osy oka ?
4) Je možno rozvláknění sklivce nějak léčit nebo ovlivňovat ?
5) Údajně je možné sklivcové zákalky rozbít laserem, takže se zmenší na menší částečky, které pak tolik neomezují vidění, případně může dojít k zlepšení zhoršené ostrosti vidění způsobené sklivcovým zákalkem v periferní ose oka. Předpokládám z diskuze, že sklivcové zákalky se mohou opakovat. V jakém čase je pak reálné tuto metodu postoupit případně zákrok znovu opakovat?
Děkuji.

website.web.zz.text.consultation_responder_name, 21. 8. 2011

Záblesky mohou být projevem degenerace v oblasti periferie sítnice. Je třeba zjistit specializovaným vyšetření, zda je vhodný např.zásah laserem.
Piposované záblesky mohou zmizet,ale také mohou být prvním příznakem závažnějších stavů - např. krvácení nebo trhlinky v sítnici. Sklivcové zákalky se mohou vstřebat, nelze to nijak medikamentozně ovlivnit, pokud odplavou z optické osy, pak subjektivně nevadí, ale mohou se tam vracet. Rozbíjení zákalků laserem se běžně neprovádí. V případě indikace je při jejich velkém množství zvolit jejich odstranění vitrektomií.

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.title

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.perex