Dotaz 1311

Dotaz, 26. 4. 2013

Dobrý den, jsem momentálně v šestém měsíci těhotenství. V pravém oku mám před lety operovanou cystu v duhovce, při které jsem přišla o část duhovky. Druhou cystu mám v rohovce a ta je zatím v klidu. Jenže hned vedle nám ztenčenou rohovku asi tak na méně než polovinu.V loňském roce jsem prodělala dva glaukomové záchvaty patrně s velkým zánětem a na základě velkých obtíží jsem musela být operována. Udělali mi Trabekulektomii.
Přesto že jsem hned svém očnímu lékaři okamžitě hlásila své těhotenství, tak mi léčbu nijak nezměnili. Navrhla jsem mu po čase sama, že se pokusím dávky postupně snižovat. Kapala jsem cosopt 2dd alphagan 3dd eflumidex 3dd. Momentálně jsem na tom tak, že kapu cosopt 2dd a eflumidex 2dd. Tlak v nemocném oku mám 33.
Chci se vás zeptat na jedinnou otázku. Jaký postup pro porod bez následků na můj zrak by jste mi doporučili. Mám opravdu velký strach, abych rovnou z porodnice neskončila na očním. Myslela jse si, že nejbezpečnější bude pro mne císařský řez, ale opravdu nevím a bohužel i můj oční lékař krčí rameny. Vždycky mi řekne, že nikdy neměl gravidní pacientku s takovou diagnózou.
Prosím vás poraďte mi.
S pozdravem

website.web.zz.text.consultation_responder_name, 26. 4. 2013

Diagnóza v dotazu chybí- o jaký typ glaukomu se jedná? Chronický glaukom s uzavřeným úhlem, nebo o formu glaukomu sekundárního?
Pokud byly přítomny akutní záchvaty glaukomu s uzavřeným úhlem, pak jsou vhodná miotika - léky zužující zornici. Období kolem porodu je vhodné řešit sledováním oftalmologem. Pokud jde o formu vedení porodu, názory se různí - osobně se vždy přikláním k fyziologickému průběhu.

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.title

website.web.zz.text.ask_is_question_interesting.perex