Zdaleka nejčastější forma zeleného zákalu je chronická, nastupuje zvolna a velmi nenápadně, takže nemocný člověk nepociťuje žádné obtíže a nemá důvod vyhledat očního lékaře. Na onemocnění se tak často přijde až ve chvíli, kdy je část očního nervu nevratně poškozena a pacient přišel o značnou část svého zorného pole. Aby k tomu nedocházelo, doporučuje se každému člověku staršímu 45ti let absolvovat alespoň jednou za dva roky oční vyšetření. Oční lékař dokáže s pomocí přístrojů rozpoznat docela snadno i počínající zelený zákal.
Výpadky v zorném poli
Zorným polem se rozumí oblast, kterou je člověk schopen přehlédnout při pohledu přímo před sebe, tedy s pomocí takzvaného periferního vidění. Pokud dojde k výpadkům zorného pole, část této oblasti zakrývají stíny či „černé skvrny“. Bohužel ve chvíli, kdy se výpadky zorného pole u člověka objeví, je již na jejich nápravu pozdě. Často se dají zachránit jenom zbytky zraku.
Akutní zelený zákal – glaucoma angulare acutum
V některých vzácných případech se může objevit zelený zákal náhle, v podobě záchvatu. Odborně se takovému stavu říká „glaukomový záchvat“ a důvodem je uzavření odtoku pro komorovou tekutinu. V důsledku toho začíná nitrooční tlak prudce vzrůstat. Příznaky glaukomového záchvatu jsou nepřehlédnutelné a vyžaduje neprodlené ošetření odborníkem.
Hlavní příznaky glaukomového záchvatu:
- Krutá bolest oka, která může vystřelovat do celého těla či jeho jednotlivých částí. Pacient si tak ani nemusí uvědomit, že bolest vychází právě z oka.
- Nevolnost a zvracení.
- Mlhavé vidění až úplná ztráta vidění, barevné kruhy spatřované okolo zdrojů světla
- Zarudlé oči a oční víčka.
Zdroj:
RŮŽIČKOVÁ E. - Glaukom – včasná diagnostika a léčba. Remedia 2016; 27.
https://www.nzip.cz/clanek/790-zeleny-zakal-glaukom-diagnoza-a-lecba
https://www.sukl.cz/hodnoceni-vyvoje-distribuce-vybrane-skupiny-lecivych-13
https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/lf/js21/fyziologie/web/pages/23_zorne_pole.html