Nitrooční tlak

Zvýšený nitrooční tlak představuje největší riziko pro vznik zeleného zákalu. Stejně jako vysoký tlak krve poškozuje cévy, vysoký nitrooční tlak může poškodit oční nerv, a tím samozřejmě i náš zrak. 

Co určuje výši nitroočního tlaku

Oko je uvnitř vyplněno nitrooční tekutinou, která je vylučována dovnitř oka. Protože nitrooční tekutina se stále znovu doplňuje, její přebytek je odváděn systémem kanálků. Odvodné kanálky jsou umístěny v oku mezi rohovkou a duhovkou. Pokud je znemožněn odtok nitrooční tekutiny těmito kanálky, tekutina se uvnitř oka „hromadí“ a nitrooční tlak se zvyšuje. 

Jaký nitrooční tlak je normální?

Určit normální hodnotu nitroočního tlaku může být problematické. Zelený zákal totiž může vznikat i při zdánlivě nízkých hodnotách nitroočního tlaku. Naopak hodnoty vysoké ještě nemusejí znamenat, že zelený zákal bezprostředně hrozí. Někteří lidé mají zvýšenou hodnotu nitroočního tlaku celý život a zeleným zákalem nikdy neonemocní. 

Obecně lze říci, že normální hodnoty nitroočního tlaku se pohybují v rozmezí od 10 do 21 torrů, někdy jsou tyto hodnoty též udávány jako mm Hg (milimetry rtuťového sloupce). Oblast mezi dvaceti a třiceti torry je velmi individuální a nitrooční tlak i celkový stav oka je třeba pravidelně sledovat. Při hodnotách nad 30 torrů je již riziko rozvoje zeleného zákalu vysoké.  


Zdroj:

Štrofová H., Pešková H.: Prakt. lékáren. 2016; 12(1): 18–25

https://www.willseye.org/disease_condition/average-intraocular-pressure-glaucoma-also-known-low-tension-glaucoma-normal-tension-glaucoma/

Pfizer: Porozumění glaukomu – Průvodce onemocněním k záchraně Vašeho zraku. Maxdorf, 2015.

website.web.zz.text.newsletter_free_subscribe