#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Také děti mohou mít zelený zákal

Také děti mohou mít zelený zákal

13. 12. 2007

Ačkoliv zelený zákal je onemocnění vyskytující se převážně ve vyšším věku, nedá se říci, že by před ním byli mladí lidé zcela ochráněni. Zeleným zákalem mohou dokonce onemocnět i malé děti, některé se s ním již narodí.

Ačkoliv zelený zákal je onemocnění vyskytující se převážně ve vyšším věku, nedá se říci, že by před ním byli mladí lidé zcela ochráněni. Zeleným zákalem mohou dokonce onemocnět i malé děti, některé se s ním již narodí. Přestože je zelený zákal u dětí poměrně vzácný, v ekonomicky rozvinutých zemích představuje jednu z nejčastějších příčin dětské slepoty. Dokonce ani v případě, že se na zelený zákal u dítěte přijde včas a začne se okamžitě a správně léčit, výsledek nemusí být dobrý. Celoživotní zrakové postižení je bohužel časté.

Jak můžeme poznat, že dítě špatně vidí

Ať už je to zelený zákal, nebo jakákoli jiná vada zraku, u malých dětí je velmi důležité objevit ji včas. U dospělého člověka je to snadné, každý si všimne, když se mu zhorší zrak a pravděpodobně navštíví lékaře. Avšak malé dítě si svůj zrakový handicap nemůže uvědomit, tím méně nám pak o něm říci. Přestože novorozenec vidí místo okolních předmětů jen rozmazané skvrny, jsou právě zrakové podněty v prvních dnech a týdnech života naprosto klíčové pro budoucí kvalitu zraku. Pokud v této době nemá dítě možnost svůj zrak rozvíjet, zůstane po celý svůj život tupozraké, i kdyby se později oční vada dokonale upravila. Že malé dítě špatně vidí nebo nevidí vůbec, není vždy snadné poznat, proto všechny děti hned po narození absolvují alespoň základní oční vyšetření. Pokud se při něm objeví vada, kterou lze léčit, například vrozený šedý zákal, operuje se takové dítě téměř okamžitě.

Zelený zákal ještě před narozením? Je to možné.

Pokud dítě trpí vrozeným zeleným zákalem, obvykle se na to přijde brzy. Na rozdíl od dospělých je totiž postižení oka na první pohled viditelné – nemocné oko slzí a je citlivé na světlo, což se může projevit například křečovitým stažením víček. Oční rohovka je šedavě zakalená a oko někdy bývá výrazně větší než oko zdravého dítěte. To je způsobeno nitrooční tekutinou, která nemůže z oka odtékat, a proto tlačí na všechny okolní oční struktury. Ty nejsou tak pevné jako u dospělého člověka a celé oko se pod tlakem nitrooční tekutiny roztahuje do stran.

Zmírnění potíží lze dosáhnout

Přestože kvalita vidění v dospělosti není u dětí s vrozeným zrakovým postižením vždy dobrá, trpělivou péčí rodičů a dětského očního lékaře lze výsledný handicap dítěte zmenšit na minimum. A samozřejmě to platí i obráceně.

(vek)

Čtěte dále