#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Ostrý zrak i v pokročilém věku

Ostrý zrak i v pokročilém věku

31. 12. 2007

Mezi staré lidi jsou obvykle zahrnováni všichni, kteří překročili hranici 65 let věku. S nejtypičtějším problémem starých očí se však každý z nás setká podstatně dříve než na prahu stáří či za ním.

Mezi staré lidi jsou obvykle zahrnováni všichni, kteří překročili hranici 65 let věku. S nejtypičtějším problémem starých očí se však každý z nás setká podstatně dříve než na prahu stáří či za ním. Jedná se o neschopnost zaostřit do blízka, takzvanou vetchozrakost nebo cizím slovem presbyopii.

První příznaky této oční vady se začínají objevovat již po čtyřicítce. V tomto věku se mnozí lidé začínají poohlížet po očních optikách a obchodech s brýlemi, až si nakonec nějaké zakoupí. Není to tak úplně dobře. Správně by si totiž měli zakoupit ne „nějaké“ brýle, ale nejprve navštívit očního lékaře, zrak si nechat vyšetřit a zkontrolovat, a teprve potom přistoupit k nákupu brýlí. Ano, fronty v čekárnách očních lékařů jsou dlouhé a někomu, kdo po celý život viděl výborně, se žádné martyrium u lékaře podstupovat nechce. Přesto bychom preventivní vyšetření zraku neměli podceňovat, a v pokročilejším věku to platí dvojnásob. Ve stáří na nás totiž mohou číhat také jiné oční choroby, než jenom brýle na čtení. A větší část těchto nemocí se dá docela dobře léčit.

I staří lidé mohou vidět dobře

Minimálně pětina starých lidí ve Velké Británii trpí nějakou oční vadou, o které neví, která však podstatně snižuje kvalitu zraku. Většinu těchto očních vad tvoří dvě nejběžnější – refrakční vady (tedy dalekozrakost nebo krátkozrakost) a šedý zákal. Jak refrakční vady, tak šedý zákal jsou snadno řešitelné a výsledný zrak se po korekci brýlemi či nekomplikované operaci výrazně zlepší. Tato britská studie vypovídá především o jednom – starší lidé často podléhají domněnce, že zhoršování zraku je s přibývajícím věkem normální věc a nedá se s ním nic dělat. Ačkoliv zhoršování zraku samozřejmě k vyššímu věku patří, není pravda, že by se s ním nedalo nic dělat. V mnoha případech je možné situaci řešit a každý starší člověk ocení, když se může na svět dívat jasným pohledem. Neměli bychom na to zapomínat ani u sebe, ani u svých blízkých, kteří již překročili hranici seniorského věku.

Bohužel existují i choroby, které nelze vyléčit tak snadno jako šedý zákal nebo špatné vidění nablízko. O to důležitější je prevence a pravidelné sledování zraku a očních struktur. Některé choroby jako zelený zákal nebo odchlípení sítnice mají výrazně větší naději na vyléčení, pokud se zachytí včas.

(vek)

Čtěte dále