#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Operace očí: obavy nechte doma

Operace očí: obavy nechte doma

30. 8. 2012

Jakákoli operace většinou není příjemná záležitost, a když se navíc týká tak vzácného a citlivého orgánu, jako jsou naše oči, vzbuzuje u mnoha lidí strach a nejistotu.

Jakákoli operace většinou není příjemná záležitost, a když se navíc týká tak vzácného a citlivého orgánu, jako jsou naše oči, vzbuzuje u mnoha lidí strach a nejistotu. Tento negativní pohled je přitom většinou nespravedlivý, protože obdivuhodné umění očních chirurgů a nevídaný technologický pokrok v této oblasti umožňují zachraňovat a vylepšovat zrak i v dříve beznadějných případech.

Hlavní druhy operací

Asi nejčastější operace očí jsou operace šedého zákalu a také operace refrakčních vad. Operace mohou sloužit i k léčbě zeleného zákalu nebo korekci šilhání. Mezi náročné operace, které jsou však často nutné pro záchranu zraku, patří transplantace rohovky a také všechny operace prováděné v zadních částech oka v oblasti za čočkou.

  • Operace refrakčních vad – těžká krátkozrakost či dalekozrakost, se kterou si laser neporadí, se dá vyřešit pomocí chirurgického zákroku.
  • Operace šedého zákalu – je u starších lidí naprosto běžný zákrok, kterého se nemusíte bát. Naopak, po operaci se váš zrak výrazně zlepší.
  • Transplantace rohovky – poranění oka, ale i některá oční onemocnění je nutno řešit transplantací rohovky. Při ní je poškozená přední průhledná část oka nebo její část nahrazena zdravou tkání dárce.
  • Operace zeleného zákalu – pokud se vysoký nitrooční tlak vedoucí k zelenému zákalu nedaří dostatečně snížit pomocí léků, musí nastoupit operace.
  • Operace šilhání – šilhání neboli strabismus je potřeba léčit již ve velmi raném věku, jinak je pravděpodobné, že jeho korekce nebude dokonalá.
  • Vitrektomie a vitreoretinální operace – pojmem vitrektomie se rozumí odstranění sklivce, tedy rosolovité hmoty, která vyplňuje značnou část oka. Odstranění sklivce a jeho dočasné nahrazení plynem bývají nutná také tehdy, pokud se provádí operace na nemocné či poškozené sítnici.

Není operace jako operace

I když se všechny výše zmíněné typy zákroků provádějí na oku, často se od sebe výrazně liší v průběhu, náročnosti a délce rekonvalescence. Mnoho zákroků se dnes provádí jen v místním znecitlivění a pacient může za několik málo hodin po operaci odejít domů. Na druhou stranu například zmíněné vitreoretinální operace jsou dosti náročné, zpravidla vyžadují několikadenní hospitalizaci a následná rekonvalescence trvá několik týdnů.

(vek)

Zdroj: www.allaboutvision.com

Čtěte dále