#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Zelený zákal a kontaktní čočky: jde to dohromady?

Zelený zákal a kontaktní čočky: jde to dohromady?

31. 1. 2013

Lidé se zeleným zákalem mají často i další a běžnější poruchy zraku, jako jsou například krátkozrakost nebo dalekozrakost.

Lidé se zeleným zákalem mají často i další a běžnější poruchy zraku, jako jsou například krátkozrakost nebo dalekozrakost. Mnozí z nich by proto přivítali možnost nosit kontaktní čočky. Otázka je, zda vůbec mohou.

Čočky se musí snášet s léčbou

V principu neexistuje žádný důvod, proč by lidé se zeleným zákalem nemohli nosit kontaktní čočky podle své libosti. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že léčba zeleného zákalu mnohdy vyžaduje aplikaci očních kapek, v některých případech i více druhů očních kapek, a to několikrát denně. Někdy mohou tyto kapky nevhodně reagovat s kontaktními čočkami nebo s roztoky, které se používají pro jejich uchovávání a čištění. Pacienti se zeleným zákalem mají proto větší riziko, že jim nošení kontaktních čoček bude nepohodlné, například kvůli podráždění nebo suchosti očí.

Pokud máte zelený zákal a chcete začít nosit kontaktní čočky, rozhodně to tedy není nic nemožného. Nejlepší je však toto téma zpočátku prodiskutovat se svým očním lékařem, který ví, jakou léčbu zeleného zákalu používáte a které kontaktní čočky nebo příslušné roztoky pro vás budou nejvhodnější.

Ze kterých čoček můžete vybírat?

Lidé se zeleným zákalem mohou obecně nosit kterýkoli typ kontaktních čoček. Pokud vám váš lékař nedoporučí jinak, můžete proto vybírat z následujících typů:

  • Kontaktní čočky s různou dobou výměny – podle toho, jak často je nutné kontaktní čočky vyměňovat, si můžete pořídit čočky jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční nebo tříměsíční.
  • Kontaktní čočky pro různou dobu nošení – kromě běžných čoček, které se na noc z oka vyjímají, existují i takové, které můžete mít i při spánku.
  • Čočky pro speciální vady – kromě běžných čoček na krátkozrakost či dalekozrakost si můžete pořídit i čočky korigující astigmatismus nebo čočky multifokální či progresivní – tedy takové, které využijí starší lidé, kteří již musí číst s brýlemi.
  • Barevné kontaktní čočky – pokud si chcete změnit nebo jen zvýraznit barvu svých očí, proč ne. Vybírat můžete z opravdu široké nabídky.

(vek)

Zdroj: www.healthcare.org.uk

Čtěte dále