#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
V léčbě zeleného zákalu mohou v budoucnu pomáhat i kmenové buňky

V léčbě zeleného zákalu mohou v budoucnu pomáhat i kmenové buňky

30. 4. 2013

Zeleným zákalem trpí v rozvinutých zemích přibližně jeden z padesáti lidí starších 40 let a ve věkové skupině nad 75 let se tento poměr ještě výrazně zvyšuje – zeleným zákalem tu onemocní již každý desátý.

Zeleným zákalem trpí v rozvinutých zemích přibližně jeden z padesáti lidí starších 40 let a ve věkové skupině nad 75 let se tento poměr ještě výrazně zvyšuje – zeleným zákalem tu onemocní již každý desátý. Novou možností léčby by se pro všechny tyto nemocné mohla v budoucnu stát léčba pomocí kmenových buněk, na kterou se teď zaměřuje intenzivní vědecký výzkum.

Pacienti sobě

Tým vědců z Velké Británie v současné době zkouší nový způsob léčby zeleného zákalu, který zahrnuje použití vlastních kmenových buněk pacienta. Vědci se pomocí speciálního typu buněk, které za normálních okolností slouží jako podpora a ochrana čichového nervu, snaží zpomalit či zastavit ztrátu vláken tvořících oční nerv. K té při zeleném zákalu často dochází následkem dlouhodobě zvýšeného nitroočního tlaku. Z nové léčby by mohli mít užitek hlavně ti lidé, u nichž jsou současné léčebné postupy málo účinné, a hrozí jim tak postupná a úplná ztráta zraku.

Současná léčba pomůže většině pacientů

I když léčba zeleného zákalu pomocí kmenových buněk může pomoci lidem s těžko léčitelnými případy onemocnění, většina pacientů může být naštěstí úspěšně léčena již dnes pomocí léků nebo laserových či chirurgických zákroků. Hlavním problémem v léčbě zeleného zákalu je zjistit onemocnění dostatečně včas, dříve než dojde k nevratnému poškození zraku.

A tak i když nové způsoby léčby budou v budoucnu pomáhat lidem s těžko léčitelnými nebo pokročilými formami onemocnění, vždy bude nejdůležitější úkol ležet na bedrech pacientů, nikoli lékařů. Svůj zrak totiž musíme před poškozením chránit především tím, že budeme pravidelně absolvovat preventivní prohlídky u očního lékaře a případný zelený zákal tak zachytíme v počátečním stadiu, kdy je většinou dobře léčitelný i dnes běžně dostupnými metodami.

(vek)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Čtěte dále