#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Pět kroků pro správnou aplikaci očních kapek

Pět kroků pro správnou aplikaci očních kapek

25. 3. 2012

Zkušenosti lékařů i jejich pacientů jsou často rozdílné, ale v obou případech smutné: zatímco lékaři si stěžují, že jejich pacienti nepoužívají oční kapky správně, druhá strana má s kapkami problém, protože je s nimi nikdo nenaučil správně zacházet.

Zkušenosti lékařů i jejich pacientů jsou často rozdílné, ale v obou případech smutné: zatímco lékaři si stěžují, že jejich pacienti nepoužívají oční kapky správně, druhá strana má s kapkami problém, protože je s nimi nikdo nenaučil správně zacházet. Je to přitom jedna z informací, kterou by si člověk se zeleným zákalem měl z ordinace odnést jako první.

Na lahvičce záleží

Většina lahviček s očními kapkami tvoří pomocí svého kapátka podstatně větší kapky, než je oko schopné pojmout. Je proto úplně normální, že malá část kapky vám při aplikaci steče po tváři. Každá lahvička je trochu jiná a kapky tvoří různě rychle, proto při změně léku nebo jeho balení může chvíli trvat, než si zvyknete a z kapání do očí se opět stane pohodlná rutina. Pokud však určitý lék již užíváte nějakou dobu, měli byste správné kapání dokonale ovládat.

Jak správně aplikovat oční kapky

  • Pokaždé, než s aplikací začnete, si pečlivě umyjte ruce. Ze špinavých rukou si do oka snadno zavlečete infekci.
  • Mějte obě oči otevřené.
  • Dívejte se směrem za sebe nahoru.
  • Hlavu mírně zakloňte, stáhněte spodní víčko a do prostoru vytvořeného mezi okem a spodním okrajem víčka kápněte kapku.
  • Následně ošetřené oko zavřete a přibližně na 30 vteřin zmáčkněte prostředníčkem vnitřní koutek oka. Na oko vyvíjejte jen lehký tlak!
  • Pokud si nejste jisti, že si do oka kapete správně, požádejte svého lékaře nebo sestru, aby vám správný postup ukázali.

Tipy, které mohou být při kapání užitečné

Někdy je těžké si uvědomit, zda kapka skutečně stekla do oka či ne. Tuto otázku vyřešíte snáze, když budete kapky uchovávat v ledničce, protože dotyk studené kapky v oku lépe ucítíte.

Odhaduje se, že téměř 20 % lidí si vůbec nedokáže samo nakapat do oka. Důvodem může být třes rukou, špatný zrak, špatná koordinace pohybů nebo prostě strach. Pokud se tento problém týká i vás, nemusíte se cítit zahanbeni. Poproste však spolehlivého člena rodiny nebo jinou blízkou osobu, aby vám vaše kapky pravidelně aplikovala za vás.

Pokud máte předepsáno kapání více než jednoho léku, nekapejte různé kapky bezprostředně po sobě. Mezi aplikací dvou různých kapek vyčkejte vždy alespoň pět minut.

(vek)

Zdroj: www.glaucoma.org

Čtěte dále