#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Na vzniku zeleného zákalu se může podílet i diabetes

Na vzniku zeleného zákalu se může podílet i diabetes

9. 6. 2008

Vysoká hladina cukru v krvi je sama o sobě riziková pro vznik mnoha nepříjemných komplikací diabetu. Jednou z častých komplikací jsou i diabetická postižení očí.

Diabetes mellitus neboli cukrovka je celkové onemocnění, které je typické tím, že nedostatek hormonu inzulinu nebo rezistence buněk k němu (stav, kdy je v krvi inzulinu sice potřebné množství, buňky jej ale „ignorují“) vede k vysoké hladině cukru v krvi (tzv. hyperglykemii).

Vysoká hladina cukru v krvi je sama o sobě riziková pro vznik mnoha nepříjemných komplikací diabetu.

Postižení očí u diabetiků

Jednou z častých komplikací jsou i diabetická postižení očí. Je to skupina zrak ohrožujících onemocnění, která se u lidí s cukrovkou mohou rozvinout zejména po delší době trvání této choroby a při nekompenzovaném průběhu diabetu.

Diabetici jsou nejvíce ohroženi touto trojicí očních onemocnění:

  • Diabetická retinopatie

Při diabetu může docházet k poškození jemných cév na povrchu sítnice. Je to nejčastější diabetické poškození zraku (sítnice je tkáň, která vystýlá zadní část oka a je citlivá ke světlu, obsahuje světločivé buňky, díky kterým můžeme vidět).

  • Katarakta – šedý zákal

Katarakta je zakalení čočky, které nakonec vyústí ve zhoršení zraku, a pokud není léčena, může dojít i k úplné ztrátě zraku. U diabetiků se šedý zákal vyskytuje dvakrát častěji než v ostatní populaci. Také se objevuje v mladším věku než u zdravých jedinců.

  • Glaukom – zelený zákal

Zelený zákal a cukrovka

Nad tím, jaký je vztah mezi glaukomem s otevřeným úhlem (nejčastějším typem zeleného zákalu) a cukrovkou, lékaři bádali dlouhé roky. Diabetikům hrozí dvakrát dvakrát větší riziko postižení zeleným zákalem než lidem bez cukrovky. Tento vztah platí překvapivě i naopak; pravděpodobnost, že se u člověka s glaukomem s otevřeným úhlem rozvine diabetes, je mnohem vyšší než ve zdravé populaci.

Neovaskulární glaukom je vzácnější forma zeleného zákalu, která je v drtivé většině případů spojena s diabetem nebo jiným celkovým onemocněním. V některých případech diabetické retinopatie jsou poničeny cévy na sítnici. Sítnice ale potřebuje cévní zásobení, a proto si sama vytvoří cévy nové, které ale ke zlepšení situace nijak nepřispějí, neboť jsou to cévy abnormální.

Neovaskulární glaukom se může objevit v případě, kdy novotvořené cévy vyrůstají na zadní ploše duhovky a blokují volný tok nitrooční tekutiny. V důsledku toho dochází ke zvýšení nitroočního tlaku.

Léčba neovaskulárního glaukomu je velmi obtížná. Laserové operace mohou zničit abnormální cévy na duhovce a sítnici. Nové studie také prokázaly jistý úspěch drenážních implantátů, které vytvoří prostor potřebný pro odtok nitrooční tekutiny.

Lidé s cukrovkou by mimo pravidelné kontroly u diabetologa měli absolvovat i dvakrát do roka prohlídku u očního lékaře. Je to nezbytné proto, aby se podařilo zavčas zachytit výše uvedené změny a zabránit jejich zhoršení, které může vyústit až v nevratnou ztrátu zraku.

(hak)

Čtěte dále