#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Mýty o glaukomu přivádějí pacienty k lékaři pozdě

Mýty o glaukomu přivádějí pacienty k lékaři pozdě

26. 2. 2010

Špatná informovanost a podceňování rizik spojených se vznikem zeleného zákalu – obojí může mít za následek pozdní návštěvu očního lékaře, a tedy propásnutí okamžiku, kdy je ještě možné zabránit tomu nejhoršímu - oslepnutí.

Špatná informovanost a podceňování rizik spojených se vznikem zeleného zákalu – obojí může mít za následek pozdní návštěvu očního lékaře, a tedy propásnutí okamžiku, kdy je ještě možné zabránit tomu nejhoršímu – oslepnutí. Zelený zákal může být příčinou vážného poškození zraku. I přes tuto hrozbu lidé glaukom podceňují. Přinášíme vám proto několik fakt a mýtů spojených s tímto onemocněním.

Tvrzení č. 1: Glaukom může vést k oslepnutí

Toto tvrzení je pravda. Nebezpečí ztráty zraku připadá v úvahu především u neléčeného zeleného zákalu, ale bohužel i u některých léčených pacientů. Tato skutečnost je často způsobena nepravidelným užíváním léčebných kapek či nesprávnou technikou jejich aplikace, o které by měl být každý nemocný řádně poučen.

Tvrzení č. 2: Zelený zákal nelze léčit

Ačkoliv je toto onemocnění skutečně nevyléčitelné a případná ztráta zraku je nezvratná, léčba existuje. Správná terapie totiž dokáže v mnohých případech zastavit, nebo alespoň zpomalit průběh nemoci a předejít zhoršování vidění.

Tvrzení č. 3: Glaukom číhá jen na ty starší

Je sice pravda, že zeleným zákalem trpí především starší lidé, avšak bez rizika nejsou ani novorozenci. Existuje totiž tzv. vrozený glaukom, který je způsoben chybným vývojem určitých struktur oka. Projeví se většinou už v prvním roce věku a naštěstí je v naprosté většině případů rychle diagnostikován. Zelený zákal se ale může rozvinout v jakémkoliv věku života.

Tvrzení č. 4: Neexistují varovné příznaky

Existují, jen se bohužel objevují až při rozvoji samotného onemocnění a ne vždy je jim přikládána patřičná důležitost. Nemocný si může všimnout jakýchsi stínů na periferii zorného pole. Tyto překážky ve vidění ale může vykompenzovat pootočením hlavy, a proto ho takovýto stav nijak významně neomezuje. K lékaři se vydává až v okamžiku, kdy je zrak značně zhoršený a onemocnění již pokročilé.

Protože mírně zvýšený nitrooční tlak nebolí, není jiná možnost, jak zelený zákal včas odhalit, než pravidelným navštěvováním očního lékaře. O ztrátu času totiž rozhodně nejde!

(veri)

Zdroje:
http://www.glaucoma.org/learn/glaucoma_facts.php
http://www.i-bryle.cz/index.php?adr=5&docid=11

Čtěte dále