#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Kontaktní čočky s nanostrukturami vitamínu E by v budoucnu mohly pomáhat v léčbě zeleného zákalu

Kontaktní čočky s nanostrukturami vitamínu E by v budoucnu mohly pomáhat v léčbě zeleného zákalu

9. 6. 2010

Populární potravinový doplněk vitamín E zabudovaný do struktury...

Populární potravinový doplněk vitamín E zabudovaný do struktury speciálních kontaktních čoček by mohl v budoucnu pomoci udržovat léky na zelený zákal tam, kde je jich opravdu potřeba – tedy přímo v oku.

Na nedávné konferenci Americké chemické společnosti byly prezentovány kontaktní čočky s obsahem vitamínu E, které mohou být využívány pro efektivní dopravení léku na zelený zákal nebo i jiná oční onemocnění přímo do oka. Použití vitamínu E podle vědců umožní až 100× delší dobu působení léku, než je možné v současné době.

Oční kapky patří do oka

Převažujícím způsobem léčby zeleného zákalu jsou v současné době oční kapky s obsahem léčivých látek. Nevýhodou kapek je však to, že je během několika minut po aplikaci slzy z oka odmyjí, a do místa svého působení se tak dostane jen poměrně malé množství léku. Naopak značné množství účinné látky se vstřebává do krve, odkud přechází do celého těla, kde se stává zdrojem nejrůznějších vedlejších účinků.

Vědci z Florida University v Gainesville v USA vyvinuli způsob, jak účinný lék udržet v oku o mnoho déle než jen několik minut. Speciální kontaktní čočka obsahuje kromě účinného léku také nanočásticové shluky vitamínu E, které působí jako jakási „transportní bariéra“ a tím prodlužují cestu účinného léku kontaktní čočkou, a tudíž výrazně zpomalují postupné uvolňování léku. Tento mechanismus zabraňuje odmývání léku slzami a zajišťuje dlouhodobě dostatečnou koncentraci účinného léku v oku pacienta.

Již žádné kapky, jenom čočky?

Vědci zatím s kontaktními čočkami provedli experimenty na laboratorních zvířatech, u kterých dokázali udržet lék v oku přibližně stokrát déle, než bylo doposud možné. Pokud se podaří nové kontaktní čočky dostat do výroby a běžného prodeje, mělo by být možné je nosit jako normální kontaktní čočky po dobu jednoho měsíce. Kromě léčby zeleného zákalu by nové čočky mohly najít uplatnění i v léčbě šedého zákalu nebo syndromu suchého oka.

(vek)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com

Čtěte dále