#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Konopí jako lék pro pacienty se zeleným zákalem?

Konopí jako lék pro pacienty se zeleným zákalem?

2. 1. 2012

V léčbě zeleného zákalu se dnes používá celá řada metod: nejčastěji oční kapky, ale i laserové operace nebo jiné typy chirurgických zákroků. Co když ale žádný z nich nezabírá?

V léčbě zeleného zákalu se dnes používá celá řada metod: nejčastěji oční kapky, ale i laserové operace nebo jiné typy chirurgických zákroků. Co když ale žádný z nich nezabírá?

Úskalí alternativní léčby

Léky a další metody používané v léčbě zeleného zákalu mají jeden společný úkol: snížit tlak uvnitř nemocného oka (nitrooční tlak) a tím ulevit očnímu nervu, jehož poškození může způsobit trvalé zhoršení nebo dokonce ztrátu zraku. U většiny lidí se zeleným zákalem dobře účinkuje některý z běžně dostupných způsobů léčby nebo jejich kombinace. Výjimečně se však najdou jedinci, u nichž je každá léčba neúčinná, a v takových případech se samotní pacienti i jejich lékaři poohlížejí po alternativních způsobech léčby.

Jednou z často zmiňovaných alternativních metod léčby zeleného zákalu je využití účinků marihuany, protože je známo, že kouření marihuany snižuje nitrooční tlak. Léčba marihuanou má však některá úskalí:

Pozitivní účinek na snížení nitroočního tlaku přetrvává pouze zhruba 3 až 4 hodiny, proto by k dosažení uspokojivého léčebného efektu bylo nutné kouřit marihuanu asi 6x až 8x denně.

Takto léčení pacienti by ze zřejmých důvodů nesměli řídit auto a také jejich celková psychická výkonnost by byla pochopitelně nižší.

Kouření marihuany, tak jako kouření obyčejných cigaret, poškozuje plíce. Navíc dlouhodobé a časté užívání marihuany poškozuje i mozek.

Marihuana v pilulkách

Účinnou látku z marihuany je samozřejmě možné izolovat a podávat jako jiné léky ústy nebo v tobolkách, které se rozpouštějí pod jazykem. Vyhneme se tak sice negativnímu účinku kouření na plíce, avšak nevyhneme se vlivu marihuany na psychiku. V jedné studii, kde byly testovány tablety s obsahem marihuany (přesněji řečeno účinné látky tetrahydrokanabinolu), přerušilo všech devět účastníků léčbu předčasně, protože nebyli ochotni snášet nepříjemné vedlejší účinky.

Mnoha nežádoucím účinkům bychom se sice mohli vyhnout pomocí očních kapek, jejichž účinek se omezuje především na oko, avšak až dosud se nepodařilo vyrobit oční kapky, které by do oka dopravily účinnou látku tetrahydrokanabinol v dostatečné koncentraci. I když je tedy léčebné využití marihuany mediálně vděčné téma, v praxi (alespoň zatím) velké využití nemá.

(vek)

Zdroj: www.glaucoma.org

Čtěte dále