#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Lymfatická tkáň oku pomáhá v boji proti nebezpečí

Lymfatická tkáň oku pomáhá v boji proti nebezpečí

19. 1. 2010

Oko je velmi citlivý orgán, který musí být v neustálém kontaktu s vnějším prostředím. Potřebuje proto mechanismy, které by ho chránily před hrozbami z okolí – především před nájezdy nebezpečných mikroorganismů.

Oko je velmi citlivý orgán, který musí být v neustálém kontaktu s vnějším prostředím. Potřebuje proto mechanismy, které by ho chránily před hrozbami z okolí – především před nájezdy nebezpečných mikroorganismů. Kromě nespecifických baktericidních látek, které se nacházejí například v slzách, disponuje oko i svojí vlastní lymfatickou tkání, jinými slovy svým vlastním specializovaným okrskem imunitního systému.

Část naší imunity je umístěna i v oku

Lymfatická tkáň neboli shluky imunitních buněk se vyskytují v mnoha orgánech, které mají primárně jinou funkci než chránit organismus před infekčními vetřelci. Možná už jste slyšeli o rozsáhlé lymfatické tkáni nacházející se ve střevě, ale také například ve stěnách dýchacích cest. Odborníci i laická veřejnost však až dosud věnovali jen málo pozornosti lymfatické tkáni, která se nachází na povrchu oka – konkrétně ve spojivce.

Imunitní buňky zasahují proti bakteriím na povrchu oka

Lymfatická tkáň oka plní dvě základní úlohy: především musí správně rozeznat škodlivé mikroorganismy od vcelku neškodných cizorodých látek, které se na povrchu oka zachycují. Pokud například bakterie představuje pro oko nebezpečí, lymfatický systém umístěný ve spojivkovém vaku okamžitě reaguje a snaží se vetřelce zneškodnit buď přímým zásahem imunitních buněk, nebo prostřednictvím protilátek.

Naopak, pokud se do oka dostane cizorodá, ale jinak neškodná látka z vnějšího prostředí, imunitní systém oka má za úkol nezasahovat. Pokud by neškodné molekuly správně nerozeznal, mohlo by dojít k nežádoucí alergické reakci.

Co všechno lymfatická tkáň oka dokáže, se zatím neví

Protože lymfatické tkáni oka se vědci začali podrobně věnovat teprve nedávno, stále vzbuzuje mnoho otázek. Je sice známo, že hraje základní roli v ochraně oka před vnější infekcí, existují však i důkazy o tom, že tato lymfatická tkáň dokáže ovlivňovat i mnohé patologické procesy, které se na povrchu oka odehrávají. Významnou úlohu má i u všech nositelů kontaktních čoček, které například chrání před vznikem nebezpečného rohovkového vředu.

Lymfatická tkáň v oku (správněji označovaná jako „se spojivkou asociovaná lymfoidní tkáň“) není vyvinuta u každého stejně. Pokud je oko často vystaveno cizím látkám nebo mikroorganismům (antigenům), je její rozsah větší. Její výskyt je spojen také s věkem a více je rozvinutá u mladých dospělých než například u dětí nebo starých lidí.

(vek)

Zdroj: Knop N., Knop E.: Conjunctiva-Associated Lymphoid Tissue in the Human Eye. Investigative Ophthalmology & Visual Science, May 2000

http://www.iovs.org/cgi/reprint/41/6/1270.pdf

Čtěte dále