#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Laser v léčbě zeleného zákalu: šetrně a bezpečně

Laser v léčbě zeleného zákalu: šetrně a bezpečně

5. 1. 2015

Využití laseru v očním lékařství představuje šetrnou a minimálně bolestivou možnost terapie glaukomu neboli zeleného zákalu. Laserové zákroky nemocní obvykle velice dobře snáší. Jak laser postižené oko léčí?

Laserová iridotomie

Název iridotomie znamená v překladu řez duhovkou. Během tohoto zákroku vytvoří lékaři za pomoci laseru otvor v duhovce, čímž umožní spojení mezi přední a zadní komorou oka a usnadní tím odtok nitrooční tekutiny. Iridotomie představuje nečastější laserový zákrok u zeleného zákalu s uzavřený úhlem.

Laserová trabekuloplastika

Výkon označovaný jako laserová trabekuloplastika provádí lékaři pouze na oku postiženém glaukomem s otevřeným úhlem. Zákrok jako takový zelený zákal nevyléčí, ale může na nějaký čas nahradit užívání množství různých očních kapek, zvláště pak v případě, že tyto již nepřináší kýžený efekt. V některých případech je dokonce laserová trabekuloplastika využívána coby metoda první volby, tedy namísto nasazení očních kapek. Během trabekuloplastiky je laserový paprsek cílen na oblast komorového úhlu, konkrétně do trámčiny, která se v něm nachází. Cílem je zlepšit průchodnost v tomto místě tak, aby byl podpořen průtok nitrooční tekutiny a snížen nitrooční tlak.

Cyklofotokoagulace

Procedura, při které je laserem narušena struktura řasnatého tělesa. Obecně je určena především pro nemocné trpící závažnou formou zeleného zákalu poté, co ostatní metody terapie selhaly. Za pomoci laseru je při cyklofotokoagulaci zničena část řasnatého tělesa, které vytváří nitrooční tekutinu. Tím je její produkce snížena a spolu s ní poklesne také nitrooční tlak.

Zákroky na oku s využitím laseru jsou dnes považovány za velmi bezpečné a bývají doprovázeny pouze minimálními komplikacemi. Jejich výhodou je mimo jiné skutečnost, že je lze kdykoliv v budoucnu zopakovat.

(veri)

Zdroj: www.medicinenet.com

Čtěte dále