Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

Napsali o násZelený zákal oka má čtvrt milionu Čechů

 

Napsali o nás

Zelený zákal oka má čtvrt milionu Čechů

Zelený zákal oka má čtvrt milionu Čechů

Doktorka.cz, 4. 3. 2008

Čtvrt milionu Čechů trpí zeleným zákalem. Nemoc zvaná plíživý zloděj zraku, je druhou nejčastější příčinou slepoty. Problém je v tom, že zpočátku nemá žádné příznaky. Mnoho lidí se o ní dozví, až když je jejich zrak nevratně poškozen. Proti zelenému zákalu se však dá bránit. Má na to upozornit Světový den glaukomu, který se koná letos poprvé a připadá na 6. března.

Česká glaukomová společnost doporučuje, aby si lidé po dosažení 45 let nechali u očního lékaře alespoň jednou za dva roky vyšetřit zrak. Včasná léčba může postup nemoci zpomalit a člověku zrak zachovat.

Glaukom, tedy zelený oční zákal, souvisí se zvýšeným nitroočním tlakem. Riziko roste i s věkem. Vliv má dědičnost. Vědci již našli několik genů, které k nemoci přispívají. Riziko je větší, pokud má zelený zákal někdo z příbuzných. Více jsou ohroženi lidé silně krátkozrací, a ti, kteří mají výrazně nízký krevní tlak. Častěji onemocní ti, kteří utrpěli zranění oka. U černochů se zelený zákal vyskytuje 4,5 krát častěji než u bělochů.

Na téma zeleného zákalu byly nedávno spuštěny internetové stránky www.zeleny-zakal.cz. Kladou si za cíl přinášet základní informace o rizicích, projevech a možnostech léčby glaukomu, ale také novinky o této nemoci. Jejich návštěvník si navíc může prohlédnout videozáznamy některých očních vyšetření nebo simulace postupné ztráty zraku.

Česká glaukomová společnost vydá ke Světovému dni glaukomu, který bude 6. března, informační brožuru pro širokou veřejnost. Oční klinika první lékařské fakulty a Ústřední vojenská nemocnice společně vydají knihu určenou pro laickou i odbornou veřejnost s názvem Glaukom - vybrané kapitoly.


Archiv starších novinek

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci