Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

Napsali o násZelený zákal nečiní rozdíly

 

Napsali o nás

Zelený zákal nečiní rozdíly

Zelený zákal nečiní rozdíly

Televize.cz, 2009/07

Ať už se jedná o chudé africké země, nebo bohatou severní polokouli, všude se vyskytuje zelený zákal.

Právě probíhají přípravy na každoroční kongres Společnosti pro výzkum glaukomu (zeleného zákalu), který se bude konat v severoamerickém San Francisku. Toto onemocnění je totiž skutečně celosvětový problém, který si vyžaduje pozornost. Navíc neléčené vede k trvalé slepotě.

V některých afrických zemích jím trpí více než osm procent populace starší čtyřiceti let. Odborníci tvrdí, že třem čtvrtinám případů slepoty by bylo možné zabránit při dobré prevenci a dostupné lékařské péči. Proto ani nepřekvapí, že devadesát procent všech nevidomých lidí na světě žije právě v chudých rozvojových zemích.

V současnosti vědci i lékaři začínají na zelený zákal pohlížet spíše jako na onemocnění očního nervu než jako na onemocnění oka. A právě možnosti, které tento nový pohled na věc přináší, budou hlavním tématem očekávaného kongresu. Podaří se na něm nalézt definitivní a spolehlivou léčbu zeleného zákalu?

Léčba a prognóza

Hlavní příčina zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak. Pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny, která nemůže odtékat, začne utiskovat citlivé oční struktury, a to především zrakový nerv. Ten může po určité době i zcela odumřít.

Nebezpečí zeleného zákalu spočívá v tom, že se onemocnění rozvíjí naprosto bez příznaků. Pokud není odhaleno včas, nedá se poškození na zrakovém nervu již zvrátit a vady zraku jsou trvalé. Navštěvujte proto pravidelně svého očního lékaře.

Většina lidí oslepne zbytečně

Včasná léčba zeleného zákalu je bezpečná a účinná. Užívají se léky snižující nitrooční tlak, většinou ve formě očních kapek. Velmi důležitá je správná technika kapání, která zajistí, aby se do oka dostalo maximální množství účinné látky. V odborném časopisu Canadian Journal of Ophthalmology byly nedávno zveřejněny výsledky studie, podle níž až padesát procent pacientů se zeleným zákalem buď špatně spolupracuje při léčbě, nebo neovládá správnou techniku kapání očních kapek.

I pro vyspělé státy tedy platí, že hlavní příčina selhání léčby spočívá v nedostatečné péči. Nikoliv proto, že by nejbližší odborník snad sídlil mnoho kilometrů daleko, ale kvůli chybám ve spolupráci a komunikaci mezi lékařem a pacientem.

(Zdroj: www.zeleny-zakal.cz)


Archiv starších novinek

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta