Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

Napsali o násProti "plíživému zloději zraku" se lze bránit

 

Napsali o nás

Proti "plíživému zloději zraku" se lze bránit

Proti

ČTK,19.2. 2008

Zelený zákal, označovaný jako "plíživý zloděj zraku", je závažné oční onemocnění – postupně totiž ničí vlákna zrakového nervu a takové poškození je již nevratné.

Touto chorobou u nás trpí více než 250 z 10 000 obyvatel, přesto je informovanost veřejnosti stále nedostatečná. K většímu povědomí o této nemoci má přispět i nový edukační projekt www.zeleny-zakal.cz a vyhlášení Světového dne glaukomu.

Zelený zákal je nutné rozpoznat včas

Přestože zeleným zákalem může onemocnět každý, existují rizikové faktory, které jeho pravděpodobnost zvyšují. Mezi nejdůležitější se řadí:

 • Zvýšený nitrooční tlak – každý člověk by měl absolvovat pravidelné měření svého nitroočního tlaku. Vyšetření je bezbolestné a může ho provést kterýkoliv oční lékař.
 • Věk – u lidí starších 40 až 45 let je riziko vzniku zeleného zákalu podstatně vyšší. Návštěva očního lékaře, která může zachránit zrak, se proto doporučuje alespoň jednou za dva roky každému člověku staršímu 45 let.
 • Dědičnost – vědci již identifikovali několik genů, které mohou zapříčiňovat vyšší riziko zeleného zákalu. Riziko onemocnění je proto větší, pokud má zelený zákal již někdo z příbuzných.
 • Rasa – u černochů se zelený zákal vyskytuje 4,5x častěji než u bělochů.
 • Vady zraku – především silně krátkozrací lidé mají zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu. Do jisté míry to platí také o lidech s dalekozrakostí.
 • Poruchy krevního oběhu – zelený zákal se častěji rozvíjí u osob s cévními chorobami.
 • Poranění oka – při některých poraněních oka může dojít ke změnám, které později zapříčiní vznik zeleného zákalu.
 • Světový den glaukomu

  Zelený zákal, odborně nazývaný glaukom, je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. Toto onemocnění nastupuje velmi nenápadně a mnoho lidí se o něm dozví až ve chvíli, kdy je jejich zrak nevratně poškozený. Dvě největší světové organizace zabývající se zeleným zákalem (Světová glaukomová asociace a Světová asociace glaukomových pacientů) se proto rozhodly vyhlásit letos poprvé Světový den glaukomu, který bude každoročně připadat na 6. března.

  Na téma zeleného zákalu byly nedávno spuštěny i nové internetové stánky www.zeleny-zakal.cz. Ty si kladou za cíl nejen přinášet základní informace o rizicích, projevech a možnostech léčby glaukomu, ale také novinky o této nemoci. Navíc si návštěvník může prohlédnout videozáznamy některých očních vyšetření nebo simulace postupné ztráty zraku. Také Česká glaukomová společnost vydá k tomuto dni informační brožuru pro širokou veřejnost. Oční klinika 1. LF UK a Ústřední vojenská nemocnice Praha zase vydá knihu určenou pro laickou i odbornou veřejnost: Glaukom - vybrané kapitoly.


  Archiv starších novinek

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí