Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

Napsali o násPozor! Pohled vám může zatemnit zákeřná nemoc

 

Napsali o nás

Pozor! Pohled vám může zatemnit zákeřná nemoc

Pozor! Pohled vám může zatemnit zákeřná nemoc

Super.cz, 8. 12. 2008

Když vás začnou pálit zraky, jednoduše je zhýčkáte záplavou uklidňujících kapek. Ani vás nenapadne konzultovat problém s očním lékařem - vždyť přece o nic nejde! Vážně ne?

Na lehkou váhu brala řezavou bolest v očích i sedmadvacetiletá správkyně sítě Markéta. „Myslela jsem, že mě oči zlobí jen proto, že v práci celé dny zírám do počítače.“ Potíže se ale zhoršovaly. „Oči mi pořád slzely, a když jsem si v posteli na břiše četla, divně mě tlačily. Občas jsem měla pocit, že mi vypadnou z důlků.“

Když se konečně vypravila k lékaři, dozvěděla se, že trpí nemocí jménem glaukom neboli zelený zákal. Celý život už bude muset používat oční kapky a možná půjde na laserovou operaci. Bez léčby by mohla oslepnout! Glaukom může postihnout každého a v jakémkoli věku. Vy byste o nebezpečné nemoci měla vědět tohle:

Co vám provede: Uvnitř oka vám stoupne tlak nebo vám začne špatně odtékat takzvaná nitrooční tekutina. Obojí poškozuje zrakový nerv. Vy ale dlouho nemusíte vědět, že se vám v očích něco podezřelého děje! Nemoc se přihlásí až za spoustu let - třeba tím, že najednou špatně uvidíte do stran.

Co by vás mělo varovat: Zpozorněte, pokud míváte záchvaty mlhavého vidění, bezdůvodně slzíte a občas vás v bulvách tlačí, řeže nebo bolí. Většina pacientů s glaukomem ale nemá zpočátku vůbec žádné obtíže.

Komu průšvih hrozí: Zelený zákal se dědí! Jestli touhle nemocí trpí kdokoli z vaší rodiny, naklusejte do ordinace specialisty. Odborník vám změří nitrooční tlak a vyšetří zrakový nerv. I když jste teď zdravá, čekají vás preventivní prohlídky. Tip: Glaukom se často dědí „křížem“ z otce na dceru nebo z matky na syna. Jestli tato choroba postihla vašeho tátu, objednejte se k očaři! Do rizikové skupiny patříte i v případě, že už trpíte nějakou oční vadou, třeba silnou krátkozrakostí, nebo jste měla úraz oka. Ohroženy jsou ale také majitelky hodně nízkého krevního tlaku.

Jak se léčí: Očními kapkami. Lékař vám možná doporučí laserovou operaci. Víc objevíte na www.zeleny-zakal.cz.

Chraňte si oči na slunci

Pálí vás kukadla? Skryjte je za správně vybraná tmavá skla.

Aby protisluneční skla vážně plnila svůj účel, měla by mít ochranný filtr UV 400. Pokud takový údaj u brýlí nenajdete, nekupujte je, i kdyby vypadaly sebevíc sexy.

Hodně světlá skla se hodí spíš jako ochrana proti prachu, ale na prosluněné pláži u moře budou vašim kukadlům platná jako tuleňovi bikiny. Naopak hodně tmavá skla oceníte na horské túře nebo u moře, ale sotva s nimi sednete za volant auta, budete si za jízdy připadat slepá jako krtek.


Archiv starších novinek

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci