Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

Napsali o násCukrovka může způsobit oční komplikace

 

Napsali o nás

Cukrovka může způsobit oční komplikace

Cukrovka může způsobit oční komplikace

ŠťastnéŽeny.cz, 4. 9. 2008

Jestliže trpíte cukrovkou, pravděpodobně víte, že se pojí s řadou komplikací. Jednou z nich může být onemocnění oční sítnice, takzvaná diabetická retinopatie, která někdy vede k vážné poruše zraku až slepotě.

Pravděpodobnost vzniku diabetické retinopatie roste s hladinou cukru v krvi (či s jejím významným kolísáním) a s délkou trvání cukrovky. Vlastní příčinou onemocnění je poškození sítnicových cév s následným únikem tekutiny z porušených cév do sítnice a dále tvorba cév nových, nevhodně vyrůstajících na nesprávném místě.

Rozmazané vidění

Člověka trpícího cukrovkou mohou na poškození sítnice upozornit určité příznaky. Jedním z nich je rozmazané vidění, které odpovídá otoku místa nejostřejšího zraku neboli žluté skvrny (macula lutea). Dalšími jsou skvrny, tečky a „létající mušky“ znepříjemňující vidění, které ukazují na drobná krvácení do sítnice.

Kontrola a zase kontrola

Těmto závažným komplikacím lze předejít pouze pravidelnými kontrolami u očního lékaře. Ten provede vyšetření zrakové ostrosti, vyšetření sítnice při rozšířených zornicích pomocí speciální štěrbinové lampy a takzvanou tonometrii neboli měření nitroočního tlaku. S jejich pomocí může odhalit hrozící glaukom (zelený zákal), další případnou komplikaci pokročilé cukrovky.

Hlavní slovo má laser

Hlavní léčebnou možností poškození sítnice při cukrovce je ošetření sítnice pomocí laseru. Zeleným světlem argonového laseru lékař uzavírá (spálením) prosakující cévní výdutě, následkem čehož lze pozorovat vymizení otoku žluté skvrny a odstranění nánosů tuků a bílkovin v sítnici. Provede až několik tisíc laserových zásahů na okraji sítnice s vynecháním jejích středových částí. Tato takzvaná fotokoagulace zachrání zrakovou ostrost až v 50 %.

Jako všude v medicíně i zde platí, že čím rychleji lékař komplikace odhalí, tím vyšší naději na zlepšení či záchranu zraku máte. Proto pravidelné kontroly u očního lékaře nepodceňujte!

Zdroj: www.zeleny-zakal.cz


Archiv starších novinek

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí