Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

NovinkyŠpatné známky? Rychle k očaři!

 

Novinky

Špatné známky? Rychle k očaři!

Děti samy obvykle nepoznají, jestli vidí dobře, nebo špatně. Je proto velmi důležité nepodcenit preventivní vyšetření očí už v raném věku. Velmi často se poruchy se zrakem u dětí projevují mimo jiné zhoršeným prospěchem ve škole a problémy s učením, nezapomeňte proto v případě špatných známek na preventivní návštěvu očního specialisty.

Špatné známky? Rychle k očaři!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Tzv. screeningové kontroly zraku, které se běžně provádějí u praktického nebo dětského lékaře, v žádném případě nenahrazují kompletní vyšetření u očního specialisty. Jde pouze o orientační testy (v případě dospělých například při žádosti o řidičský průkaz), které nemohou odhalit všechny poruchy. Pouze oční lékař nebo optometrista umí vyšetřit zrak opravdu důkladně.

Co odhalí jedině odborník

  • Refrakční vady. Zahrnují astigmatismus, krátkozrakost nebo dalekozrakost.
  • Tupozrakost (amblyopie). Objevuje se při snížené zrakové ostrosti, kdy mozek potlačuje přijímání vjemů z postiženého oka. Nejčastěji vzniká v dětství, kdy se dá také nejlépe léčit – většinou zakrytím zdravého oka. To nemocné se pak musí více namáhat a cvičit, čímž se vada zlepšuje. 
  • Šilhavost (strabismus). Pokud se tento stav neléčí, může vést k rozvoji tupozrakosti.
  • Poruchy koordinace činnosti obou očí. Narušené vidění oběma očima (tzv. binokulární vidění) může stát za bolestmi hlavy, syndromem unavených očí a za dalšími potížemi projevujícími se zejména při čtení a vidění do blízka. 
  • Problémy se zaostřováním. Vyskytují se v různých formách u dětí i dospělých. U starších lidí se tyto potíže označují jako presbyopie neboli stařecká vetchozrakost.
  • Skrytá onemocnění zraku. Řada chorob včetně glaukomu se v časných stadiích vůbec neprojevuje. Preventivní vyšetření je tak jedinou možností, jak onemocnění včas diagnostikovat a zabránit nevratnému poškození zraku.
  • Jiné nemoci. Rozvíjející se vysoký krevní tlak, cukrovku nebo hypercholesterolémii (tzn. vysoká hladina cholesterolu) odhalí oční specialista vyšetřením sítnice a zrakových cév. Často dokonce ještě před tím, než diagnózu stanoví praktický lékař nebo internista. 
  • Choroby spojené s vyšším věkem. Typickým příkladem je katarakta (šedý zákal). Tímto problémem například ve Spojených státech trpí polovina populace starší 65 let.  

Většinu lidí přivede k očnímu lékaři až zhoršení zraku a problémy s viděním. Přitom preventivní vyšetření očí může odhalit i mnohé skryté potíže, a to jak u dětí, tak i dospělých. Navíc je-li případná nemoc zachycena v časných stadiích, šance na úplné vyléčení jsou vysoké.

(svat)

Zdroj:
www.allaboutvision.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také..

Lze zelený zákal vyléčit?

Lze zelený zákal vyléčit?

Zelený zákal a Alzheimerova nemoc: jak spolu souvisí?

Na první pohled se může zdát, že výše uvedené choroby nemají vůbec nic společného. Opak je však pravdou. Vědci...

Světový glaukomový den

Připomeňte si, co to znamená glaukom neboli zelený zákal. Světový glaukomový den letos připadá na 12. 3. 2009. Chcete...

Muži mohou mít dobrou erekci i zrak

Muži mohou mít dobrou erekci i zrak

I alergie může potrápit vaše oči

I alergie může potrápit vaše oči

Šest tipů pro uchování zdravého zraku

V současnosti jsou naše oči stále více namáhané. Neustále hledíme na obrazovku počítače či televizoru, zrak si neodpočine ani...

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Soutěž o barevné švihadlo pro děti

Soutěž o barevné švihadlo pro děti

Platnost: 1.3. - 31.3.2017

V březnové soutěži můžete vyhrát dětské švihadlo.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů