#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Je nošení slunečních brýlí pro řidiče rizikové?

Je nošení slunečních brýlí pro řidiče rizikové?

15. 8. 2009

Podle vědeckých doporučení by si motoristé měli dát velký pozor, jaký barevný odstín slunečních brýlí při řízení zvolí. Nevhodně zvolená barva totiž může ztížit rozeznávání barev například na semaforech.

Holdujete v létě výletům autem? Podle doporučení australských vědců by si motoristé měli dát velký pozor, jaký barevný odstín slunečních brýlí při řízení zvolí. Nevhodně zvolená barva totiž může ztížit rozeznávání barev například na semaforech a být tak příčinou nejen ohrožení řidiče, ale i jeho okolí.

Tmavé, nebo barevné?

Studii o vhodnosti jednotlivých typů brýlí provedli australští vědci z univerzity v Novém Jižním Walesu a z Technické univerzity v Queenslandu. Publikována byla v americkém časopise Optometry and Vision Science. Zkoumán v ní byl vliv jednotlivých barev skel na rychlost a přesnost rozeznání barevných signálů. Mezi testované osoby patřili jak řidiči bez poruchy zraku, tak s poruchou barvocitu. Porovnávány byly následující typy zabarvení brýlí: bezbarvé, šedé, zelené, žlutozelené, žlutohnědé a červenohnědé.

S výběrem skel opatrně!

Srovnání dopadlo podle očekávání v neprospěch řidičů s poruchou barvocitu. Ale i u nich se výsledky lišily na základně použitých skel.

Studie prokázala, že některá zabarvení skel, zejména pak žlutozelená, červenohnědá a žlutohnědá, mohou poměrně výrazně snížit rozlišovací schopnost jednotlivých barev u řidičů s poruchami barvocitu. Přesto jsou zatím tyto brýle stále podle platných evropských standardů pro řidiče povolené!

Navíc se ukázalo, že ve většině případů dokázali řidiči daleko lépe rozeznat barvy bez slunečních brýlí. Jako nejvhodnější pak byly doporučeny obyčejné tmavé brýle bez barevného tónování.

Přesto ale nelze sluneční brýle při řízení motorových vozidel zcela zatratit. Například při odráženém světle lze vidět pouze s brýlemi. Tyto brýle ale musejí mít tzv. polarizační skla, tedy skla, která do řidičova oka propustí jen některé sluneční paprsky, takže řidič není oslepen. Jejich nevýhodou je ale poněkud vyšší cena.

Kvalitní brýle jsou doporučovány i v Evropě

To, že výběr slunečních brýlí je pro řidiče poměrně zásadní záležitostí, potvrzuje i Evropská společnost pro optometrii a optiku. Ta všem řidičům doporučuje, aby chodili na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři a svého optika požádali o profesionální poradenství při výběru slunečních brýlí.

(kam)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Čtěte dále